Ema hääl on lapse parim ravim

Lapse jaoks on ema hääl tervendav. Parim kingitus, mida ema oma hällilapse jaoks teha saab, on talle hällilaule laulda.

Hällilaul, millele lisandub füüsiline lähedus, on parim lapse tervise garantii (teiseks oluliseks garantiiks on head vanematevahelised suhted). Ei piisa ainuüksi sellest, et laps näeb oma vanemat, ta peab teda kuulma ning tundma. Seda ei saa maailmas lapsele peale ema mitte keegi anda. Kompimis- ja kuulmismeel on palju vanemad kui nägemismeel. Võib öelda, et pole midagi petlikumat kui nägemismeel. Kui viimane oleks kompimismeelest eelistatum, ostaksid inimesed riideid pelgalt välimuse järgi. Tavaliselt selgub ostuotsus peale riideeseme katsumist, see tuntakse enese sees läbi ja võetakse see, mis tundub õigem.

Ideaalis peaks laps emast eemalduma hakkama alles seitsmendal eluaastal, siis hakkab ta isa juhtimisel liikuma välisesse maailma. Enne seda peaks laps viibima ema boiväljas nõnda palju kui võimalik. See ongi hingetoidu andmine, see ongi too tähelepanu, mida lapsed vajavad. See, kas lapse hing on tõeliselt toidetud, näeb nende silmade kaudu. Kahjuks peab tõdema, et lapsed on tänapäeval massiliselt hingeliselt alatoidetud. Vaatluse põhjal võib teha järelduse, et lapse hingetoidu üheks suurimaks ärasööjaks on digimaailm.

Tänane maailm tahab panna last tegema kõike võimalikult varakult. See on kollektiivsest egost tulenev rumalus, sest pole midagi kahjulikumat kui äratada lapses jõudusid, mis veel uinuvas olekus peaksid olema. Psüühiline ebaküpsus on kasvatuslike anomaaliate ilmne näide. Arengu ebaloomuliku kiirendamisega kultiveeritakse lapsesse sisemisi konflikte, osa neist avaldub koheselt käitumises, teine osa aga avaldub hiljem täiskasvanueas – võib olla üpris kindel, et elu toob need haavad esile. Kurbloolisus on selles, et paljud ei teagi täiskasvanuna, et nende käitumine ja motivatsioon tegelikult sellest haavast lähtub. Millise käitumisvormi haav inimeses kujundab, sõltub inimese isiksusest, närvisüsteemi omapärast ja hingetarkusest.

Kui laps kasvab üles loomulikus keskkonnas, on tal hilisemas elus lihtsam leida oma koht, sest läbi looduse õpib ta aru saama, et kõigel on oma koht ning mõte. Järelikult ka temal. Linnakeskkond on nagu elu farmis – on ruumi liikuda, teha, kogeda, kuid ta on ikkagi farm, tehislik.

Ja siiski. Kõike eelnevat arvesse võttes tuleb vanematel eneses kultiveerida oskus olla armastavalt karm. Laps ootab et vanem oleks talle vanem, mitte keegi teine. Perekondlikus hierarhias avaldub armastuse korra seadus, mida rikkudes kannatavad kõik pereliikmed varem või hiljem.

Eelmine
Mida sa ei tea, et sa veel olla võiksid?
Järgmine
Vastsündinu

Lisa kommentaar

Email again: