Kohtlemisest kujuneb saatus

Lapsevanemaks tuleb kasvada ja psüühiliselt küpseda enne kui lapsed saadakse. Näeme põlvkondade viisi haigete hingedega lapsi, kes ei ole saanud kogeda lapsevanemlikku hoolt ja armastust.


Hea kohtlemine lapsepõlves on parim, mida saab lapsele tema tulevikku kaasa anda. Lapsele osaks saav halb, tundetus, vägivald, mõni muu kestev ebaõiglus või tema olemasolu eitamine (nt isad, kes ei soovinud või ei tunnista oma lapsi või emad, kes lapsest loobuvad) kahjustavad lapse psüühikat ning mida sügavam on kahjustus, seda keerulisem on sellel inimesel oma hilisemas elus, kogedes tugevat kalduvust langeda erinevatesse psüühilistesse raskustesse. Selliste inimeste haavast tulenev vajadus vaimse abi ja toe järele on põhjatu. On neid, kes otsivad abi ja soovivad terveneda, aga on ka neid, kes isegi ei tea, et asjad võiksid tema elus teisiti olla, arvates, et elu ongi vaid selline.

Lapsevanemad, kelle psüühika on enda lapsepõlves saanud kahjustada, annavad enesele teadvustamata selle vigastuse järeltulevale põlvkonnale pärandina edasi. Igal lapsel on õigus olemas olla ja see tähendab, et tal on õigus olla oma mõlema vanema poolt aktsepteeritud tingimusteta. Et seda suuta, tuleb mõlemal lapsevanemal olla küps vanemlike ülesannete täitmiseks. Iga laps soovib tunda, et ta on oma vanemate jaoks oluline. See annab kogu eluks vajamineva turvatunde.

Selleks, et mõista sügavuti erinevate psüühiliste häirete põhjuseid, tuleb sukelduda inimese mälupiltidesse, kus on jäljed kõigest, mille osaliseks ta on saanud. Kõik mõjutab kõike. Eostamisehetk, üsakogemus, sünd ja esimesed kolm eluaastat on määrava tähtsusega iga inimhinge jaoks. Armastuseta kohtlemise tagajärjel saab laps psüühiliselt kahjustatud ja seda ajal, mil ta on täielikult sõltuv. Kahjustavalt mõjub nii kehaline kui ka hingeline vägivald, halvustamine, tundetus ja/või kestev ebastabiilsus. Et sellega toime tulla, omandab laps erinevaid kaitsemehhanisme, strateegiaid ning halvimal juhul lõhestub. Hirm, et ei olda heaks kiidetud, paneb heakskiitu võitma ebaterves võtmes. Rohked käitumishäired on tegelikult alateadlikud strateegiad kuidas saavutada tähelepanu ja saada armastust. Inimesel, kes soovib kogeda tervenemist, tuleb teadvustada oma raskuste tegelikke põhjuseid ja õppida kõike uues valguses nägema.

Eelmine
Sõltuvused on seotud hülgamiskogemusega
Järgmine
Olgu nii…

Lisa kommentaar

Email again: