Sildid:

Otsusta, et see pole sinu jaoks probleem

Parem enesetunne võib olla meil hetkede kaugusel, meil tuleb muuta viisi, kuidas me mingisugust olukorda või situatsiooni vaatame.

Otsustamine, et miski pole sinu jaoks probleem, ei tähenda küsimuse või olukorra eitamist, põgenemist. See on hoopis kombinatsioon seesmisest alistumisest ning usaldamisest. Seesmine alistumine ei ole allaandmine, vaid vastupanu osutamisest loobumine sellele, mis parajasti on. Turbulentsel ajal elades on seda üpris raske teha, sest meil on väga palju erinevaid hirme, mis meie alateadvuse vetes tahavad pinnale tulla ning meie käitumist suunata.

Meie sisemise pinge allikas on soov, et elu läheks kindlat rada mööda, seda mida me arvame, et on meile kõige parem. Tegelikult ei ole küsimus selles, et elu läheks kindlat rada mööda, vaid kui ta ei lähe nii nagu loodame, kohtume me endi sees tunnetega, millega me silmitsi seista ei tahaks. Just see ongi meie õppimise koht, see on omamoodi meie alateadliku minapildi paljastus, meile meie endi poolt esitatud tingimused, millele peame vastama. Me vajame väliseid positsioone selleks, et balsameerida oma seesmisi ebaturvalisusi. Seetõttu ongi inimestel raske olla niisama, vaid nad kipuvad oma rolli (käitumisstrateegia) aga ka minevikukogemuste taha peitu pugema. Seetõttu on üpris harvad olukorrad, kus inimesed kohtuvad ehedalt üksteisega, suudavad tõeliselt hetkes kohal olla.

Ehk iga kord kui kohtud olukorraga, mis pole päris see, mis võiks – otsusta, et sellest ei saa sinu jaoks probleemi, isegi siis, kui sa ei tea kohe, kuidas seda küsimust lahendada. Selline hoiak ise toob sind muidu kergesti tekkima kippuvast ohvrirollist välja, luues fooni võimalikele lahendustele.

Eelmine
Tegelikkuse vastuvõtmine avab eluväravad
Järgmine
Psüühiline ebaküpsus kui kasvatuslik möödalaskmine (2) – tahte väljakutse

Lisa kommentaar

Email again: