Sildid:

Vabaduseni tuleb jõuda eneste sees

Vabaduseni ei jõuta väliste tingimuste muutmise kaudu, vaid ainult eneste sees. Selleks on vaja läbi minna "pimedast ööst".

Ükski väline kriteerium, ükskõik mis sellele nimeks anda, ei saa inimeselt ära võtta midagi, mis päriselt talle kuulub, mis ta päriselt on. Mitte ükski jõud ei saa allutada inimest sisemiselt kui inimene seda ise teha ei lase. Vale oleks arvata, et tegemist on vastuseismisega millelegi. Ei, see pole ei seesmine vastuseis ega ka miski, mis nähtavates tegudes väljendub. See on teatud vaimne sügavus, midagi, mida pole võimalik õppida, mis ei saabu mõtiskledes ega isegi mitte mediteerimise kaudu. See on miski, mis saabub inimesse, avaldub temas kui aeg on käes. Kui see juhtub, ei ole inimesel enam elu olemuse kohta küsimusi. Ta saab teadlikuks sellest, miks ta olemas on, ja mis on see, mida ta siin maailmas lahendab, mida ta sellele annab.

Kõige paremal juhul võib seda seisundit kirjeldada teatud kogemusena – kehalise aistinguna väljendub see (mis on muidugi individuaalne) teatud karge energiana, alguses kätes ja jalgades, hiljem üle kogu keha. Sellega kaasneb sügav kehaline lõdvestus, mille tulemuseks on tajude teravnemine. See on otseselt vastupidine seisund tavapärasele lõdvestusele, kus füüsiline keha on küll lõdvestunud, kuid inimese tajud ei ole teravnenud. Inimese bioväli muutub selle protsessi jooksul märkimisväärselt suuremaks. See on teadvuse avardunud seisund ilma rituaalsete abivahenditeta.

Sellise bioväljaga inimene mõjutab olulisel määral, julgeks isegi öelda, et elumuutvalt teisi inimesi "äratades üles" nende kausaalse mälu mille kaudu avanevad inimeses arusaam, talent ja võimed. Nähtused, mida inimene on ehk episoodiliselt teadvustanud kuid "kultuurikiht" on olnud liialt paks, et teadvustamine oleks järjepidevalt kinnistunud.

Uus tasand on ootel iga inimese jaoks. Paraku ei tule see niisama. Selleks on vaja inimesel "pimedast ööst läbi minna" ja neid "pimedaid öid" on mitmeid. Elatakse seda läbi nii seesmiselt kui ka kollektiivselt välises maailmas. Kõike, mis praegu toimub, saabki selleks nimetada.

Foto: Felix Mittermeier

Eelmine
Käest kinnihoidvad lõpp ja algus
Järgmine
Ajavaimu illusioonidest vabanemine

Lisa kommentaar

Email again: