Vägivald meie sees

Vägivaldne inimene peegeldab alati kodukahjustust, mis ta on saanud varajases lapsepõlves. Sügavale tema hinge põhja on kinni jäänud ja juurdunud viha.


Vägivaldsus on lapsepõlvest pärit kahjustus ja just selle puhul on inimese aitamine ääretult raske. Selle ja tegelikult kõikide neuroosi vormide puhul tuleb tervenemiseks kohtuda tõrjutud vihaga. Selleks, et jõuda vägivaldse inimese käitumise juurpõhjusteni, tuleb mõista, et kui temaga oleks lapsepõlves kõik hästi läinud, siis sellist kahjustust ei oleks. Vägivaldsus saab inimese sisse kui temaga on oldud vägivaldne. Viha ei ole vägivaldse inimese sees juhuslikult, vaid seda omal selgel ning valusal põhjusel.

Siia ilma sündiv-kehastuv inimolend eeldab oma puhtas olemuses sellelt maailmalt (maailmakõiksuselt, eelkõige oma emalt ja seejärel oma vanemate vahelisest suhtest ning isalt) armastust, ta on avatud, usaldav ning seal samas äärmiselt haavatav. Lapse aju on täielikult plastiline, alles kujunemas ja tihedalt korduva või lakkamatu hirmuväljas viibimine võib halvimal puhul põhjustada lapsele tugeva ajukahjustuse. Kergematel juhtudel kogetakse tagajärjena hiljem täiskasvanuna elus sügavat depressiooni, jõuetust, eneserealiseerimise raskusi. Sellised inimesed on ka kergesti suitsiidile kalduvad. Vägivald sünnitab vägivalda. See väljendub vägivallana kõigepealt iseenda ja siis ka teiste suhtes. On olukordi, kus viha on eneses tugevalt allasurutud, välja mängib see energiapuuduse ja jõuetusena ning ajapikku kujuneb sellest haiguslik seisund. Viha vaigistamine kulutab hingelisi jõuvarusid. Sellisel puhul toimib teraapia. Inimene terveneb,  kui tema jaoks on loodud kõik sobivad tingimused, et ta üleüldse julgeks näha iseenda sees olevat viha ja sellest rääkida. Ta peab tundma, et see on talle lubatud. Siis algab vabanemine.

Inimesed, keda on vanemate (tavaliselt isa) poolt jõhkralt karistatud või pekstud, panevad lõpuks sageli toime raskeid vägivaldseid kuritegusid. Pidevas talumatult ebaterves keskkonnas kujunedes saab inimese psüühika kahjustusi, mille teadvustades, tuleb sellel inimesel käia pikk teekond, et jõuda tagasi oma algsesse puhtusesse.


Eelmine
Maskide langemise aeg
Järgmine
Käest kinnihoidvad lõpp ja algus

Lisa kommentaar

Email again: